Kuzey Kutbu Bölgesi buzdan ve soğuktan ibarettir. Kuzey Kutbu Bölgesini gezme şansınız olursa kilometreler boyunca buzdan, kardan ve çıplak kayalardan başka bir şey göremeyeceksiniz. Yaz aylarında sürekli ışık veren ama ısıtmayan gece yarısı güneşi gökyüzündedir. Sıcaklık 50 C’yi aşmaz.

Burada yetişen tek bitkiler yosunlar ve likenler, buranın tek sakinleri de ayılar, ren geyikleri ve bazı kuş türleridir. O zaman ormanlar buzun altında saklı olabilirler mi? Dalgıçlar burada, farklı şekil ve renklerde, yüksekliği bazen 2 metre kadar olan süngerler buldular.

#Arktik #keşif #olumlubak

ZAMAN BİLGİLERİ:

Kuzey Kutbu Bölgesinin sert koşulları 0:29

Ormanlar nerede? 1:18

Nasıl oluyor da donarak ölmüyorlar? 3:04

Ne yiyorlar? 4:44

Ne kadar uzun yaşıyorlar? 5:49

Laminaryalar neden önemli? 6:57

Kuzey Kutbu Bölgesinde meydana gelen diğer değişiklikler 9:09

Müzik Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

ÖZET:

-Kuzey kutbu bölgesi tüm gezegendeki yaşamaya en elverişsiz yerlerden biridir. Böylesine çetin yaşam şartlarına uyum sağlamayı başaran çok az tür vardır.

-Kuzey kutbu bölgesinde kara merhametsizse de kıyı suları yaşamı desteklemektedir. Bazılarının uzunluğu 15 metreyi bulan sık laminarya ormanları vardır.

-Denizin dibinde yaşayan çoğu yaratık soğukkanlıdır. Yani sıcaklıkları tamamen yaşadıkları ortamın sıcaklığına bağlıdır. Bazı balıklar ve hayvanlar bunu engellemek için kendi antifrizlerini üretirler.

-Arktik türleri çoğunlukla bitkiler le ve yazın yukarıdan düşen ölü hayvan kalıntılarıyla besleniyorlar. Deniz tekrar donduğunda, güç tasarrufu moduna geçiyorlar.

-Arktik türleri 70 yıla kadar yaşarken, sıcak denizlerdeki türleri sadece 5-10 yıl yaşıyorlar.

-Laminaryaların büyümesi balıklar ve diğer deniz yaratıkları için yeni sığınaklar ve yaşam alanları yaratıyor. Laminaryalar ekonomi için de önemlidir. Onu bir besin kaynağı olarak popüler yapan ferrum, kalsiyum ve iyot açısından zengindir. Laminaryalar farklı amaçlar için de kullanılabilirler. Mesela, gübre olarak!

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir