Şunu bir hayal edin: Atlantik Okyanusunu geçmek için yelken açmaya karar verdiniz. Sadece, uyduruk küçük bir şişme botunuz var ve yanınızda ne su ne de yiyecek var. Hayal etmek dahi zor çünkü hangi aklı başında insan böyle bir şey yapar ki? 1950’lerde bir adam bunu yaptı hem de çok iyi bir amaç için yaptı!

Alain Bombard, hayatta kalma tekniklerine çok ilgi duyan Fransız bir doktordu. Doktorluk hayatı boyunca, gemi kazalarının ne kadar acı sonuçlar doğurduğuna dair pek çok olaya şahit olmuştu. Bir şey onu çok rahatsız etmişti: gemilerdeki cankurtaran filikalarında balık tutmak için hiç ekipman yoktu. Ayrıca, bütün dünyada insanların okyanusta mahsur kaldıklarında birkaç günden fazla yaşamayacaklarına inanılıyordu.

Zaman bilgileri:

Balık suyuna ne dersiniz? ? 1:03

Alain neden ilham almıştı? 01:59

Yemek yok. Su yok. Bir şişme bot 2:55

Hayalet gemi 4:18

Alain’in arkadaşı neden deneyi terketti? 5:26

Korkunç fırtına 6:00

Seyahatinin asıl amacı neydi 7:53

#denizdetekbaşına #okyanus #hayattakalmahikayeleri

ÖZETLER:

– Alain Bombard Sadece çiğ balık, C vitamini için plankton ve uygun şekilde ve mümkün olan en az miktarda tuzlu deniz suyu tüketmek suretiyle daha uzun süre hayatta kalınabileceğine dair bir teori geliştirdi.

– 1952 yılında, 28 yaşındaki adam Atlantik Okyanusu’nu yaklaşık 5e 2 m ölçülerindeki şişme botla yanına herhangi bir yiyecek maddesi veya su almadan geçmeye karar verdi. Teknesine Heretic yani Aykırı ismini taktı (Adamın iyi bir mizah anlayışı vardı ve şehirde kendisiyle dalga geçildiği için o da buna şakayla karşılık vermeye karar vermişti!). Heretic ‘in iki kişiyi – Alain ve rota konusunda kendisine yardımcı olacak arkadaşı Jack Palmer ’ı taşıması gerekiyordu ve yanlarında okyanusu geçmek için sadece balık tutmaya yarayan basit gereçler, bir pusula ve yelken vardı.

– Yolculukları 25 mayıs 1952 tarihinde başladı. Bombard ve Palmer Monako’dan denize açıldı ve yönlerini batıya, Amerika’ya doğru çevirdiler. Hedefledikleri şeyin ne kadar zor olacağını fark etmeleri çok uzun sürmedi.

– Bir gün Alain ve Jack onlara yaklaşan bir geminin sesini duymuş, hatta ışıklarını görmüşlerdi! Fakat aniden esen rüzgar sisi bir anda ortadan kaldırdı ve Alain ve Jack gördükleri karşısında şoke oldular: Etraflarında hiç gemi falan yoktu. Gemi bir anda buhar olup uçmuştu!

– Birkaç gün sonra, Palmer’ın deneyin tümünden vazgeçmeye karar verdiği, Fas ’ın Tanca Limanı’na vardılar. Bu yolculuk ona fazlasıyla zor gelmişti, ama Alain için bu deney teorisinin doğru olduğunu kanıtlıyordu ve beklediği hedefe ulaşabilecekti!

– Atlantik, onun bu kararından pek hoşlanmamıştı. Neredeyse hemen bir fırtına başlamıştı. Alain, işte o zaman buna hiç ama hiç hazırlıklı olmadığını fark etti.

– Sanki Alain Atlantik okyanusunun acımasız bir sınavından başarıyla geçmiş gibi etrafındaki sular bir anda sakinleşmiş ve sürüler halinde balıklar ortaya çıkmaya başlamıştı. O andan sonra, yiyecek ve su tedarik etmek için hep yeterince fırsatı oldu.

– Tehlikeli yolculuğunun asıl amacı, bir gemi faciası yaşandıktan sonra denizde mahsur kalan insanların hayatta kalacağını kanıtlamaktı, ancak bu onu yakınlardaki gemilerin dikkatini çekmeye çalışmaktan yine de alıkoymadı.

– Güneş derisini adeta kavurmuş, 24 kilo vermiş ve bir tayfun atlatmış olsa da bunlar daha önce yaşamış olduğu açlık ve fırtınalarla kıyaslanamazdı. 23 ARALIK 1952 tarihinde Batı Hint Adalarında Barbados’a ulaştı ve acil durumda tüketeceği erzağın bulunduğu kapların ağzı hala sıkı sıkıya kapalıydı.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir