DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

DEHB için hastanelerin ruh sağlığı bölümlerinde psikiyatrist gözetiminde tanı/teşhis konulabilir. Problemin derecesine göre İLAÇLI veya İLAÇSIZ tedavi süreci başlatılır. İlaçlı tedavide santral sinir sitemine etki eden sentetik uyarıcılar kullanılmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri de gözlemlenebilir. İlaçsız tedavi yöntemlerinde ise dikkati artırıcı, davranış düzenleyici, eğitici egzersiz veya uygulamalarla dikkat eksikliğinin olumsuz etkileri azaltılır.

Hangi durumlarda ilaçlı, hangi durumlarda ilaçsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir?
İlaçların yan etkileri nelerdir?
İlaçsız yöntemler hangileridir?

YAZININ DEVAMI BU SAYFADA: ?? https://www.mentalup.net/blog/ilacli-ve-ilacsiz-dikkat-eksikligi-tedavisi?utm_source=youtube.com&utm_medium=referral&utm_campaign=Zeg_zVeVsyw

MentalUP Blog

İZLEDİĞİNİZ VİDEONUN ÖZETİ:

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dünyada en yaygın görülen çocuk hastalıklarından biridir. Olumsuz etkileri yetişkin yaşlarda bir miktar azalsa bile kişiyi ömür boyu takip edebilecek bir problemdir.

Dikkat eksikliği olan çocuklar;

• Ders, ödev veya herhangi bir işe uzun süre odaklanamazlar.

• İyi bir dinleyici olamadıkları görülür çünkü en ufak dış uyarana karşı dikkat yönleri değişebilir. Örneğin, dışarıdan gelen araba sesi veya arka plandaki önemsiz bir görüntü…

• Yine dinleme esnasında, hiçbir dikkat bozucu unsur olmasa bile, bir anda hayaller kurarak kendi dikkatlerini dağıtabilirler.

• Unutkan, dalgın veya sakar olabilirler.

• Genellikle meşgul oldukları işler arasında hızlı geçişler yaparlar. Örneğin, bir oyunu bitirmeden diğerine; bir ödevi bitirmeden başka bir işe yönelirler.

Dikkat bozukluğu ve hiperaktivitenin bir arada görülme olasılığı yüksektir.

Hiperaktif çocuklar genellikle;

Aşırı hareketli, yerinde duramayan ve her şeyden çabuk sıkılan bir yapıya sahip olurlar.

İşte tüm bu olumsuzluklar, çocuklarda öğrenme bozukluklarına sebep olur. Derslerden geri kalma, yaşıtlardan geri kalma, sosyal yaşam problemleri ve neticesinde hayata iyi hazırlanamama gibi sonuçlar doğabilmektedir. Bu yüzden, erken teşhis ve erken müdahale oldukça önemlidir!

Peki,

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun ilaçlı veya ilaçsız tedavi yöntemleri nelerdir? Blog yazımızda tüm detayları paylaştık.

MentalUP’ta Neler Mi Var?

⚠️ Dikkat Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Hafıza Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Görsel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Sözel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Matematiksel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Mantık Geliştirme Egzersizleri & Oyunları

MentalUP’ı takip etmek için:

https://www.mentalup.net/
https://www.facebook.com/mentaluptr
https://www.instagram.com/mentaluptr/

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir