DİSLEKSİ PROBLEMİ OLAN ÇOCUĞA NASIL YARDIM EDİLİR?

Anne, baba veya eğitmenler, disleksi konusunda bilinçli olmadıklarında okuma bozukluğu yaşayan çocuğu suçlayabilirler. Halbuki “istesen yaparsın, aklın hep kötü işlere çalışıyor, umursamıyorsun, yaramazsın” gibi sözler çocukta kalıcı hasarlara yol açıyor!

DESTEK OLMAK İÇİN BUNLARI YAPIN:

1- Özel Yeteneklerine Yönelin: Okuma bozukluğu veya genel adıyla öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların genellikle çok iyi olduğu özel ilgi alanları vardır. Onları keşfedin ve üzerine gidin. Çocuğunuzun başarısı onu motive edecek ve özgüvenini artıracaktır.

2- Başkalarıyla kıyaslamayın: Bu sadece disleksili çocuklar için değil; tüm çocuklar için geçerlidir. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın ve öğrenme güçlüğü olan çocukların bu konuda çok daha hassas olabileceklerini unutmayın

3- Dikkat dağıtıcı eşyaları kaldırın: Okuma bozukluğu, öğrenme güçlüğü çeken… DEVAMINI OKUMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYA TIKLAYIN:

https://www.mentalup.net/blog/disleksi-okuma-ve-ogrenme-bozuklugu?utm_source=youtube.com&utm_medium=referral&utm_campaign=wrnMh54NXE0

————————————————-

İZLEDİĞİNİZ VİDEONUN ÖZETİ:

Disleksi: Kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur.
Genellikle çocuklarda kendini gösteren disleksinin en güçlü belirtileri şunlardır:

1- Okuma bozukluğu: Kelimeleri tersten okuma, kelimeleri atlama, harfleri karıştırma gibi aksaklıklarla kendini gösterebilir.

2- Yazma bozukluğu: “d” harfi yerine “b” yazmak gibi harfleri ters yazmak veya “E” yerine “3” rakamını kullanmak ve benzeri hataları sık yapıyor olmak disleksinin güçlü belirtilerindendir.

3- Öğrenme bozukluğu: Basit komutları takip etmekte güçlük çekme. Örnek: Sağını, solunu karıştırabilir, ayakkabılarını ters giyebilirler.

4- Anlama bozukluğu: Dislektikler dikkatsiz ve dalgın olabilirler. Bu da birçok kez anlamalarını zorlaştırır. Disleksi ile dikkat eksikliğinin bir arada görülme olasılığı yüksektir.

MentalUP’ta Neler Mi Var?

⚠️ Dikkat Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Hafıza Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Görsel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Sözel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Matematiksel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Mantık Geliştirme Egzersizleri & Oyunları

MentalUP’ı takip etmek için:

https://www.mentalup.net/
https://www.facebook.com/mentaluptr
https://www.instagram.com/mentaluptr/

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir