Bu videoyu beğendiysen ve zihinsel becerileri geliştiren oyunları seviyorsan, MentalUP’ı da çok seveceksin. Tıkla oyna ? https://k5s9.adj.st/?adj_t=wnvbh79&adj_deep_link=com.ayasis.mentalup&adj_campaign=youtube&adj_adgroup=TR-vlog&adj_fallback=https%3A%2F%2Fwww.mentalup.net%2Fauto-login&adj_redirect_macos=https%3A%2F%2Fwww.mentalup.net%2Fauto-login

Okul nedir?
Bugün size bilinen ilk okullardan günümüze kadar, okulun tarihçesini anlatacağız.
Sözlük anlamıyla okul, her türlü eğitim ve öğretimin toplu olarak yapıldığı yere denir ve insanlık tarihinde yeri çok önemlidir. Hatta, okulların uygarlığın gelişimine en büyük katkı sağlayan şeylerden biri olduğunu bile söyleyebiliriz.
İnsanların bir yerde toplanıp belirli kurallar çerçevesinde bir şeyler öğrenmesi aslında çok eskilere kadar dayanır.
Sizce tarihteki ilk okul ne zaman nerede kurulmuştur?
Tarihteki bilinen ilk okullar Antik Yunan’da açılmıştı. O zamanki okullar genç erkekleri toplum hayatına hazırlamak için kurulmuştu ve okula gidebilmek için zengin ve soylu bir ailenin oğlu olmanız gerekirdi.
O dönemde okullarda akademik eğitim, fizik eğitimi ve sanat eğitimi verilirdi. Bunun dışında daha ileri seviyede felsefe eğitimi veren ve Platon gibi büyük düşünürler yetiştiren felsefe okulları da vardı.
Halka açık olan ve kız çocuklarının da eğitim alabileceği okullar ilk olarak Milattan sonra 60 ile 70 yılları arasında Roma’da açıldı.
Bu okullarda 7 yaşından 11 yaşına kadar kız ve erkek öğrencilere okuma yazmanın yanı sıra, matematik ve felsefe gibi temel bilimler de öğretilirdi.
Ortaçağa geldiğimizde okullar hem Batı dünyasında hem İslam coğrafyasında kilise, manastır veya medrese gibi, dini kurumların çatısı altında alındı. Bu okullarda okuma yazma ve doğa bilimlerinin yanı sıra din eğitimi de verilirdi.
Osmanlı Devletinde günümüzdeki ilköğretim seviyesindeki okullara Sıbyan Mektebi denirdi. Bu okullar genelde bir caminin veya hayır kurumunun yanına açılırdı, 4 ila 10 yaşına kadar pek çok çocuk aynı sınıflarda ders işlerdi.
Cumhuriyetin ilanı ile tüm ülkede bir eğitim seferberliği ilan edildi ve okullar da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. Eğitim müfredatı öğrencilerin yaşlarına ve becerilerine göre ayarlandı ve okuma-yazma oranları hızla yükseldi.
Tabi eskiden okullar günümüzdeki gibi değildi, henüz bırakın interneti sınıflarda bilgisayar bile yoktu. Sınıflarda kara tahta vardı ve tebeşirle yazılırdı. Tahta silindiği zaman da ortalığı tebeşir tozu kaplardı. Öğrenciler defterlerine mürekkeple yazarlardı. Mürekkep dökülürse ortalık batardı!
Neyse ki zamanla daha temiz ve teknolojik yöntemler geliştirildi.
Günümüzde eğitimin daha iyi verilmesi, derslerin işitsel ve görsel olarak daha zengin bir biçimde öğretilebilmesi ve öğrencilerin daha donanımlı eğitilebilmesi için çoğu okulda bilgisayarlı eğitim ve akıllı tahtalar bulunmakta.
Öğrenciler okulda sadece pasif bir şekilde ders dinleyerek eğitim görmez; soru sorar, araştırır ve eğitimin gelişmesinde büyük rol oynar.
2020 yılında tüm dünyayı etkileyen coronavirüs salgını ile okullarda eğitime yer yer ara verildi ve evden eğitime geçildi.
Evet dijitalleşen dünya ile birlikte okullar 4 duvar arasında olmaktan çıktılar. Evlerimize, ekranlarımıza kadar geldiler.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan dijital eğitim ağı EBA yani Eğitim Bilişim Ağı ile öğretmen ve öğrenciler ihtiyaç duydukları tüm ders materyallerine çevrimiçi olarak ulaşabilirler.
Eğitime yardımcı olacak içerikler www.eba.gov.tr sitesinde kategorik şekilde yüklenmekte ve Türkiye’deki tüm öğrenci ve öğretmenlerin elektronik ortamda ders içeriklerine ulaşmasını sağlamakta.
Ayrıca eğitime yardımcı olacak pek çok mobil uygulama da hem öğrencilerin hem öğretmenlerin bilgiye erişimini ve gelişimlerini desteklemekte.
Geçmişten günümüze kadar okulların değişimini inceledik ve yüzyıllar boyunca çok değişik şekillerde eğitim veren kurumlar olduğunu gördük.

Bunun gibi daha fazla video için kanala abone olmayı unutmayın.

MentalUP’ta Neler Mi Var?

⚠️ Dikkat Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Hafıza Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Görsel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Sözel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Matematiksel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Mantık Geliştirme Egzersizleri & Oyunları

MentalUP’ı takip etmek için:

https://www.mentalup.net/​
https://www.facebook.com/mentaluptr​
https://www.instagram.com/mentaluptr/​

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir