Seyahat edenler gerçekten tehdit altındalar. Yüzyıllar önce korsanlar tarafından saldırıya uğruyorlardı, şimdi ise dijital bir tehdit altındalar… Ulaşım taşıtları, 2019’da siber suçluların en çok faydalandığı 2. yer haline geldi. Birincisi ise finansal kuruluşlar… Hayal edebiliyor musunuz? USB şarj aletleri seyahat edenlere kolaylık sağlıyor ve herkesin ulaşabileceği yerlerde bulunuyor olsa da güvenli olduklarını söylemek pek mümkün değil.

IBM güvenlik uzmanları, siber suçluların, havaalanlarındaki, tren istasyonlarındaki ve diğer kamu yerlerindeki usb girişlerinden kişisel bilgilerinizi çalabilecekleri konusunda uyarıyorlar.

ZAMAN BİLDİRİMLERİ:

Akıllı telefonunuza ne olur? ? 1:19

Görüntülü aşırma nedir 1:44

Kendi kablonuzu kullanın ? 2:24

Peki ya son moda Androidler ve iPhonelar? 3:07

Akıllı telefonunuzun şarlı bitmek üzereyse ne yapabilirsiniz ❓ 4:21

Özel USB kablosu 4:47

Kamu alanlardaki prizler nasıl cihazınızı bozabilirler 5:08

❗️ Güvenliğinizden nasıl emin olursunuz ❗️ 6:29

#Kendinizikoruyun #kişiselveri #olumlubak

ÖZET:

– Tehlike altında olan bir prize kablonuzu taktığınızda, akıllı telefonunuzu veya tabletinizi, bilgilerinizi kopyalayan veya onlara bir virüs yükleyen bir programa dahil etmiş oluyorsunuz.

– Bu teknolojiye bilgi aşırıcı deniyor. Bilgilerinizi çalmak için kullandıkları diğer bir yol ise video aşırıcıdır.

– Bazen ise, o girişle uğraşmak yerine, girişe takılı bir kablo bırakıyorlar.

– Akıllı telefon üreticileri bilgi aşırıcıyı öğrendikten sonra, yeni cihazlarına ekstra güvenlik önlemleri eklemeye başladılar. Yeni iOS ve Android sistemleri, bilinmeyen bir cihaza bağlanmak istediğinizde sizi uyarıyorlar.

– Ayrıca, başka riskler de var. Eski bir işletim sistemi olan Android cihazınız varsa veya USB ayıklayıcı modu kapalıysa, kolayca bir virüs saldırısına uğrayabilirsiniz.

– En son çıkan Apple cihazlarında, kısıtlı USB modu adında bir fonksiyon var. Bu, bir USB girişine takılı olan cihazınızdan veri aktarımını engelleyen yenilikçi bir savunma mekanizması.

– Eğer, işletim sistemi en güncel halinde olan bir cihazınız varsa, teoride, çok fazla tehlike altında değilsiniz demektir. Fakat yine de topluma açık bir yerde acil bir şekilde cihazınızı şarj etmeniz gerekiyorsa, buralardaki USB girişlerini kullanmayın.

– Sıradan bir şarj aleti getirin ve bir prize takarak telefonunuzu şarj edin! Evet, havaalanlarında boş priz bulmanız gerçekten çok zor ama, bu çok daha güvenli!

– Bir diğer yol da yanınızda bir taşınabilir şarj aleti bulundurmaktır.

– Bu da yeterli değilse, veri aktarımına izin vermeyen özel bir USB kablosu satın alabilirsiniz.

– Buna ek olarak, akıllı telefonunuzu USB girişi ile şarj etmenin çok daha farklı bir riski daha var: voltaj kabarması yüzünden cihazınız bozulabilir!

– 12 karakterden oluşan şifreler kullanın. Şifreniz, annenizin kızlık soyadı, pasaportunuzun son 4 rakamı, doğum gününüz veya adresiniz olmamalı. Bunlar, kötü niyetli insanların kırabileceği en kolay şifrelerdir.

– Yaptığınız her bir şeyi detaylı olarak sosyal medyada paylaşmayın. Unutmayın ki, böyle yaparak normal hırsızların rotanızı bulmasını ve siz iş gezisinde veya tatildeyken evinizi soymasını kolaylaştırırsınız.

– Uçak biletinizi sosyal medyada paylaşmayın. İlk bakışta buradan elde edilebilecek tek bilgi yolcu adı ve rezervasyon referansı olabilir.

– Hala o geleneksel pasaport ve uçak bileti fotoğrafını sosyal medyada paylaşmadan tatilinizin başladığını hissedemiyorsanız, bilet numarasını, rezervasyon referansını ve her türlü uçuş bilgilerinin çekeceğiniz fotoğrafta gözükmemesine dikkat edin.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir