Havayolları neden Pasifik Okyanusunun üzerinden uçmazlar? Bunun güvenlikle alakalı bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Pasifik [okyanus] dünyadaki okyanusların en büyüğü ve en derini. Bir uçak bu uçsuz bucaksız ve son derece derin okyanusun üzerinde bir sorunla karşılaşırsa, pilotlar onu güvenle bir yere indirmekte tabii zorlanacaklardır.

Bunun bir güvenlik önlemi olduğunu düşünmek aslında tamamen yanlış değil. Bir rota planlanırken, birçok pilot rota üzerinde bir çok havaalanı olmasını tercih eder. Her gün kaç uçağın gökyüzünde uçtuğunu göz önüne aldığınızda acil bir durum yaşanması çok nadirdir. Fakat, havayollarının doğudan batıya düz bir rotayla uçmaktan kaçınmalarının ana nedeni bu değil.

Zaman bilgileri:

Her şey üç boyutlu uzayla mı ilgili? 01:08
Ufak bir deney ? 2:54
Ama insanlar Avustralya’ya nasıl gidiyorlar? 05:08
Deniz üzerindeki türbülans 6:01
Bir jet hava akımıyla uçmak ile onun içinden geçmek 6:27
Açık ve temiz hava türbülansı 7:46

#uçaklar #havacılık #olumlubak

ÖZETLER:

– Bir rota planlanırken, birçok pilot rota üzerinde bir çok havaalanı olmasını tercih eder.

– Jet hava akımlarının içinden geçmek veya diğer meteorolojik engeller gibi özel durumlar hariç olmak üzere, en hızlı yol neredeyse her zaman düz bir çizgi halinde olan rotadır.

– Pasifik Okyanusu’ndan geçmemek için dev bir gökkuşağı rotasıyla uçmak, 2 boyutlu bir haritaya baktığınızda, çok daha uzun bir rota gibi görünür. Fakat Dünya bir küre olduğu için, üç boyutlu uzayda çizilen düz bir çizgi, burada çok farklı görünecektir.

– Bu iki faktörün, yani Dünya’nın eğriliği ile ekvatordaki ekstra genişliğin bir araya gelmesi, kutuplara doğru olan kıvrımın, haritada görüldüğü şekilde düz bir çizgi halinde uçmaktan daha kısa bir mesafe aldığı anlamına gelir.

– Uçakların bazen okyanus üzerinde uçmalarını cazip kılan bir başka neden de bu uçuşun daha sarsıntısız ve yumuşak olmasının getirdiği avantajlardan yararlanmaktır. Havanın temiz ve açık olduğu zamanlarda bile, denizin üstünde, karaya göre çok daha az türbülans oluşur.

– Uçuş rotalarını belirlemede önemli olan diğer husus da hava akımları, yani jet akımlarıdır. Bu yüksek irtifadaki hava akımları, troposferin üst kısmının yakınında bulunurlar.

– Her bir yarım kürede 2 ana jet akımı vardır ve Dünya’nın rotası yüzünden bunlar çoğunlukla batıdan doğuya doğru eserler.

– Bir jet akımıyla birlikte uçmak, yolculuğun birkaç saat kısa sürmesini sağlayabilir, ancak akımın içine girmek uçağı önemli ölçüde yavaşlatabilir.

– Bu arada jet akımlarıyla ilişkili riskleri de not etmekte yarar var. En büyük tehlike, akımın kenar kısımları boyunca meydana gelen ve açık ve temiz hava türbülansı olarak bilinen türbülanstır.

– Jet akımları çoğunlukla havada on binlerce metredeki şeyleri etkiler ve Dünya’nın eğriliği, saatte yüzlerce kilometre hızla çok uzun mesafelere seyahat etmediğiniz sürece önemli değildir.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir