Maya uygarlığı sırlarla dolu. Uzmanlar bile sofistike yazı dilleri, matematik ve astronomi bilgileriyle modern aletler olmadan yapmayı başardıkları mimari şaheserler karşısında şaşkınlar. Bu şaheserleri nasıl yarattıkları da bir tartışma konusu, ancak şimdi oraya girmeyelim. Bunun yerine, size harika mimari başarılarından bazılarını göstereyim ve sonra isterseniz Mayaların gizemli diyarlarına bir gezi yapabilirsiniz.

ZAMAN BİLGİLERİ:

Yılan illüzyonu 0:36

Kutsal jaguar tahtının mağarası 2:12

Ritüeller için bir yer 3:37

42 metrelik piramit 4:12

Mayaların kullandığı son şehirlerden biri 4:52

Sihirbazın piramidi 6:07

Kral Pakal’ın mezarı 7:33

En güçlü maya şehirlerinden biri 8:36

Bonampak freskleri 9:21

Büyük jaguar tapınağı 10:09

#maya #antikdünya #olumlubak

Önizleme fotoğrafı:

El Castillo (pyramid of Kukulcán) in Chichén Itzá: By Daniel Schwen – Own work, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7647000

Animasyon Olumlu Bak tarafından hazırlanmıştır.

Müzik: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

ÖZET:

– Milattan önce 9. ve 12. yüzyıllar arası inşa edilen tapınak, Maya yılan tanrısı KuKULkan’a adanmıştır. Sonbahar ve ilkbahar ekinokslarında piramidin basamaklarını tırmanan bir yılan silueti görünür. Bu siluet mart ayında yukarı ve eylül ayında aşağı hareket eder.

– Balancanché ismi “kutsal jaguar tahtının mağarası” anlamına geliyor. Jaguar derken kastettikleri şey Maya liderleri; aklınıza gelen benekli kedigil değil yani.

– Cenote Ik Kil obruğu, Meksika’nın Yucatan eyaletinde bulunuyor. Ve bana inanın, burası başka bir dünyadanmış gibi görünüyor.

– Chichen Itza’nın KuKULkan Piramidi, 2006’da gerçekleşen bir kazadan beri tırmanışa kapalı. Yani eğer gezinizin bir piramide tırmanmadan tamamlanmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bu 42 metre yüksekliğindeki piramidi ziyaret etmelisiniz.

– Karayip Denizine kıyısı olan tek Maya şehri Tulum, Yukatan yarımadasının kayalıklarından 12 metre yüksekte kalıyor. İyi korunmuş bu şehir, Mayalılar tarafından inşa edilen ve kullanılan en son şehirlerden biriydi.

– Uxmal’daki en uzun ve en meşhur yapının başka isimleri de var, mesela cücenin piramidi, casa el adivino ve kahinin piramidi. Diğer piramitler gibi bu da pek çok mitolojik hikayenin merkezinde yer alıyor.

– Yazıtlar tapınağının inşası kralın hayatının son on yılında başlamış ve hükümdarlığı devralan oğlu tarafından bitirilmiştir. Tapınağın iç duvarları yaklaşık 600 hiyeroglif ile donatılmıştır ve bazıları henüz çözülememiştir.

– Palenque’ten pek de uzak olmayan antik şehir Yaksçilan, Maya imparatorluğunun en güçlü eyaletlerinden biriydi. Şehir, ana yapıların lento olarak da bilinen girişlerinin üstündeki iyi korunmuş taş süslemeleri ile meşhurdur.

– Maya sanatları uzmanı Profesör Mary Miller’a göre, bize Maya tarihini Bonampak resimlerinden daha iyi gösteren başka bir eser daha yok.

– Büyük Jaguar Tapınağı, Dünya Mirası Sit alanının kalbinde bulunuyor ve Maya mimarisine has, karakteristik çatı taraklarının üzerinde duruyor. Kralın vücudu, büyük miktarda yeşim taşı süslemeleriyle ve yaklaşık 4 kg ağırlığındaki, 114 taşlı büyük bir kolyeyle kaplıymış.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir