Hiç açık denize bakıp da “Denizde açığa sürüklensem acaba bana neler olurdu?” diye aklınızdan geçirdiniz mi? Neyse ki bu durum, çoğumuz gibi plaja giden herhangi biri için olası bir senaryo değil. Ancak bu kabus bir balıkçıysanız ve denize açıldığınızda birşeyler çok yanlış giderse gerçek olabilir. Pasifik Okyanusu’nun ortasında bir yılı aşkın bir süreyi yalnız başına geçiren bir adamın başına gelen de aynen böyle bir şeydi. Teknenin hiçbir kamarası ya da üstünde tavanı yoktu. Hatta bir çapası dahi yoktu çünkü avın o kadar uzun süreceğini sanmıyordu.

Beğenebileceğiniz diğer videolar:

Hayatta Kalmanıza Yardımcı Olabilecek 12 Pratik Bilgi

Zaman bilgileri:
Adamın planı neydi 0:40
Neden kıyıya ulaşamadı? 2:55
Pasifik hakkında ne biliyorsunuz? 04:57
En kötüsü neydi 6:13
Adam evine nasıl döndü 7:42

ÖZETLER

– 37 yaşındaki José Salvador Alvarenga 17 kasım 2012 tarihinde, balık avlamak için denize açıldı. Planı oldukça iddialıydı: Açık denizde 30 saat geçirecekti.

– Bu yolculuk tehlikeli olacaktı. O yüzden doğal olarak, adamın kendisine yardımcı ikinci bir çift el ile denize açılması iyi olurdu. Ona katılmayı kabul eden 22 yaşında bir gönüllü buldu.

– Alvarenga, bir fırtınanın bölgeye hızla yaklaştığını biliyordu, ancak hiçbir şey balıkçıların bu yolculuğa çıkmalarını engelleyemezdi. Güzel geçen bir av ona bir haftalık maaşını sağlardı.

– Fırtına yoğun bir yağış eşliğinde onlara ulaşmıştı. Alvarenga ciddi önlemler almak zorunda kaldı. Bütün balıkları ve birkaç bin dolarlık ekipmanı denize attı.

– Birkaç gemi ve uçak, iki gün süren bir arama kurtarma operasyonu başlatabilmişti. Ancak hava giderek kötüye gidiyordu ve bir süre sonra aramaya devam etmek imkansız hale geldi.

– Alvarenga ve balıkçı ortağı kendi başlarına kalmışlardı. Ve 5 gün sonra, rüzgar biraz zayıfladığında, Pasifik Okyanusu’nun ortasında, etraflarında mavi sudan başka hiçbir şey olmayan bir yerde kendilerini buldular ve kıyıdan 450 km uzaklaşmışlardı.

– Yolculukları sırasında, çıplak elleriyle yakaladıkları çiğ balık ve kaplumbağalarla beslendiler. Ayrıca tekneye konan şanssız kuşları da yakaladılar.

– Fakat Alvarenga ve özellikle balıkçı ortağı giderek GÜÇSÜZleşiyordu. Trajik bir şekilde, ortağı hastalandı ve daha fazla hayatta kalamadı.

– Balıkçı aylarca okyanusta sürüklendi. Karayı şans eseri görene kadar teknesi sürüklenmeye devam etti! Burası Marshall Adaları’nın bir parçası ve küçük bir ada olan Tile Islet’ti.

– Sonradan anlaşılana göre Alvarenga kıyıya çıkmadan önce yaklaşık 11.300 km okyanusta sürüklenmişti. Ve bu ada karşısına çıktığı için şanslıydı.

– 11 gün dinlenip kendini toparladıktan sonra evine El Salvador’a uçacak kadar kendini iyi hissediyordu

___

Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir