Faydalı Çocuk Oyunu: MentalUP ? https://app.adjust.com/wnvbh79?campaign=youtube&adgroup=TR-dryavuzsamur&fallback=https%3A%2F%2Fwww.mentalup.net%2Fauto-login

Çocuklara için İdeal Oyunların 5 Sembolü ? https://youtu.be/-Z4wl5GHrJc

? PEGI (Avrupa Oyun Bilgi Sistemi – Pan-European Game Information)

PEGI, tüketicilerin video oyunları satın alırken bilinçli kararlar vermesi için oyunları yaşa ve içeriğe göre sınıflandıran, Avrupa bölgesinde tüketiciler tarafından kullanılan bir içerik derecelendirme sistemidir.

PEGI 3: Tüm yaş grupları için uygun kabul edilir. Çocuk ekranda gördüğü karakteri gerçek hayattaki karakterlerle ilişkilendirmez. Ekran karakterleri tamamen hayal ürünüdür. Küçük çocukları korkutacak ses veya görseller içermez, argo sözcükler kullanılmaz.

PEGI 7: Küçük çocuklar için korkutucu olabilecek, hafif şiddet ögelerine sahip sahneler veya sesler içerebilir.

PEGI 12: Hayali bir kurguda; şiddet, kaba dil, belli belirsiz cinsel imalar ya da kart oyunları gibi günlük hayatta karşılaşılabilecek kumar ögeleri içerebilir.

PEGI 16: Alenen şiddet, küfür, cinsellik, yasa dışı kumar, tütün, alkol ve uyuşturucu kullanımına yönelik ögeler içerebilir.

PEGI 18: Savunmasız insanları zarar verme gibi durumları da içeren; ileri düzey görsel şiddet, küfür, cinsel içerik, kumar, uyuşturucu kullanımını özendirme ve ırkçılık/ayrımcılık gibi ögeler içerebilir.

? ESRB: (Eğlence Yazılımı Derecelendirme Kurulu – Entertainment Software Rating Board)

ESRB de tıpkı PEGI gibi tüketicilerin video oyunları satın alırken bilinçli kararlar vermesi için oyunları yaşa ve içeriğe göre sınıflandıran bir içerik derecelendirme sistemidir. ABD ile birlikte Meksika ve Kanada da ESRB’nin derecelendirme sistemini kullanmaktadır.

ESRB derecelendirmelerini, çocuk gelişimi başta olmak üzere geniş bir yelpazede akademik uzmanlara danışarak ve ailelerin görüşlerini dikkate alarak hazırlar.

– Yaş aralığına uygunluk değerlendirmesi
– İçerik tanımlayıcı
– Etkileşim durumu değerlendirmesi

olmak üzere, üç yelpazede yapılan derecelendirme sonuçları tüketiciye ürünlerin üzerine işlenen simgeler yoluyla aktarılmaktadır.

T (Teen – Genç): İçerik çoğunlukla 13 ve üzeri gençler için uygundur. Şiddet, cinselliği çağrıştıran temalar, kaba mizah, düşük düzeyli kanlı sahneler, kumar atfı ya da seyrek olarak kaba dil kullanımı içerebilir.

M (Mature – Olgun): İçerik genellikle 17 yaş ve üzeri için uygundur. Yoğun şiddet, kan, cinsel içerik ve kaba dil kullanımı içerebilir.

AO (Adults Only – Sadece Yetişkinler) İçerik sadece 18 yaş ve üzeri yetişkinler için uygundur. Yoğun şiddet içeren uzun sahneler, görsel cinsel içerik ya da gerçek para birimleriyle kumar içerebilir.

MentalUP’ta Neler mi Var?

⚠️ Dikkat Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Hafıza Geliştirme Egzersizleri & Oyunları
? Görsel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Sözel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Matematiksel Zeka Egzersizleri & Oyunları
? Mantık Geliştirme Egzersizleri & Oyunları

MentalUP’ı takip etmek için:

https://www.mentalup.net/
https://www.facebook.com/mentaluptr
https://www.instagram.com/mentaluptr/

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir