Merhabalar! Bir gökbilimci değilseniz, yıldızların çok hızlı hareket ettiğini düşünmüyor olabilirsiniz. Hareket ettiklerinden bile haberdar olmayabilirsiniz. Eğer böyle düşünüyorsanız S5-HVS1 adındaki bir yıldızın saniyede 16093 kilometre hızla galaksimizden geçtiğini öğrenince çok şaşıracaksınız!

En iyi keşiflerde her zaman olduğu gibi, gökbilimciler bu kaçak yıldızı kazara keşfettiler. Bir gökbilimci, incelemenin sonunda elde edilen verileri tararken garip buluntulara rastladı. Alışılmadık derecede hızlı yörünge hızı olan yıldızlara bakıyordu, fakat bunlardan bir tanesini galaksiden rekor bir hızla kaçarken bulmayı hiç beklemiyordu!

ZAMAN BİLDİRİMLERİ:

Bu yıldız neden bu kadar özel? 1:24

Hiper hızlı yıldızlar 2:02

Neden galaksinin dışına gidiyor? 3:10

Üç kütleli değişim nedir 3:33

Galaksimizin merkezindeki süper kütleli kara delik 5:57

Bu yıldız hakkındaki iki teori 7:05

#uzay #yıldızlar #olumlubak

ÖZET:

– Evet, ilk bakışta öyle gelmese de yıldızlar sürekli hareket halindedirler. Aynı Dünya’nın Güneş’in etrafında dönmesi gibi, onlar da Galaksi’nin merkezi etrafında dönerler.

– (Bundan sonra adına “ Speedy ” diyeceğimiz) S5-HVS1 sıradan bir yıldız değil ve hiç de alışılmış bir şekilde hareket etmiyor. Yakın zamanda keşfedilen bu yıldız, yörüngesinden fırlatılmış ve galaksimizin dış hatlarına doğru daha önce görülmemiş büyük bir hızla yol alıyor.

– Gökbilimciler bu aşırı sıcak plazma topunu bir A Türü Ana Sekans yıldızı olarak sınıflandırıyorlar ve Güneş ‘in boyutunun yaklaşık iki katı büyüklüğünde olduğunu düşünüyorlar.

– Bir yıldız süper nova olarak patlarken illa ki eşit olarak patlamak zorunda değildir. Bazı ayarsız patlamalarla yalnızca birkaç düzine güneş kadar gaz ve plazma etrafa saçar ama aynı zamanda geri kalan kütlesini neredeyse ışık hızının yarısında bir hızla kozmosun içine savurur.

– Fakat, Speedy bir nötron yıldızı değil. Peki o zaman neden kamyonun arkasına yanlış bağlanmış bir yedek tekerlek gibi galaksimizden fırlamış ki?

– Kara delikler işin içine girince işleri karıştırırlar. Ev arkadaşı örneğinde kara delikler, sürekli etrafta olan, bulaşıkları lavaboda bırakan ve kimseye sormadan dolaptaki son kolayı içen gürültücü bir arkadaş gibidir.

– Bu çift yıldız sistemleri bir kara deliğe çok yaklaşırlarsa, kara deliğin yer çekimi, bu sistemi dengede tutan momentumu bozar.

– Anahtarlığınızı elinizden kurtulacak kadar hızlı bir şekilde parmağınızda çevirdiyseniz az önce ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

– Speedy ‘yi diğer kara delik fırlatmalarından ayıran şey ise, yıldızın görece küçük olan kütlesi.

– Bu kadar küçük bir yıldız ile bu kadar büyük bir enerji yaratmak için gerekli olan ve Speedy’nin yörüngesini bozan kara deliğin son derece muazzam olması gerekir.

-Evrenin bir ucundan diğer ucuna savrulmadan önce Speedy’nin, kendisinden daha küçük bir yıldız eşi vardı.

– İki yıldız da kara deliğin toplanma diskinde oluşmuştu.

– Gökbilimcilerin henüz mükemmel bir açıklaması olmasa da Speedy, hala gözlem altında ve daha keşfedilecek çok şey olduğu bariz!

– Gökbilimciler şimdilik, yıldızların devasa bir topluluğu olan ve Samanyolu olarak adlandırdığımız bölgede kütlenin nasıl dağıldığını ve galaktik merkezde neler olduğunu daha iyi öğrenebilmek umuduyla benzer hiper hızlı yıldızlardan daha fazla bulmayı hedefliyorlar.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir