Evren hakkındaki bildiklerimiz artık bambaşka bir noktada. Uzayda, çevremizdeki sayısız yıldızı artık haritalandırabiliyoruz, ancak her yaptığımız keşif sanki tesadüfi gibi. Bunların bazıları o kadar şaşırtıcı ki, kuşkucu bilim insanları uzaylılardan şüphelenmeye bile başlamış durumda! Bunların en önde gelen örneği, çevresinde dev bir suni oluşum varmış gibi görünen, ışığı azalıp kararan Tabby Yıldızı.

Güneşimizden yaklaşık % 50 daha büyük ve 1.000 derece daha sıcak ve evrende tıpkı onun gibi başka cisimler de var. Bununla birlikte, bu yıldız şimdiye kadar gözlemlenen en garip yıldız olarak biliniyor. Nedenini anlamak için, bu yıldızın ilk olarak nasıl keşfedildiğine biraz daha detaylı bakmalıyız.

Zaman bilgileri:

Tabby Yıldızının nesi eşsiz? ? 2:46

Çok gelişmiş bir medeniyet mi orada yaşıyor? ? 3:45

Elimizdeki mevcut veriler neden güvenilmez olabilir? 5:52

Daha güvenilir teoriler nelerdir? 07:04

#uzaylılar #uzay #olumlubak

ÖZETLER:

– KIC 8462852, ya da daha basit ismiyle Tabby Yıldızı, Güneş’ten yaklaşık 1.470 ışık yılı uzaklıktaki Cygnus takımyıldızında bulunan gizemli bir gök cismi.

– Tabby Yıldızı, ismini onun tuhaf özelliğini ilk fark eden kişi Profesör Tabetha Boyajıan ‘dan aldı. Bu özellik, diğer yıldızların ışığı, bir gezegen önlerinden geçtiğinde, yaklaşık % 1azalırken, Tabby Yıldızının çok daha fazla kararmasıydı.

– Işığının parlaklığı, zaman zaman olması gereken doğal durumuna geri dönüyordu ve ardından bir kez daha kararıyordu.

– Bu, ilk teoriyi üretti – Tabby Yıldızının etrafında dönen dev bir kuyruklu yıldız ve binlerce asteroit olabilirdi.

– Aslında, bir yıldızın etrafında dönen bu tür bir oluşum fikri, uzun zamandır gökbilimciler tarafından bilinmekte. Buna Dyson Küresi deniyor. Varsayımsal olarak böyle bir oluşum, belirli bir yıldızın enerjisinden yararlanmak maksadıyla, oldukça gelişmiş bir medeniyet tarafından meydana getirilmiş olabilir.

– Dyson Kürelerinin, Evren’de var olan son derece gelişmiş bir medeniyetin ilk işareti olduğu varsayılmaktadır.

– Tabby Yıldızının bir Dyson küresi sebebiyle ışığını yitirme olasılığı, yıldızın bulunduğu bölgede herhangi bir radyo sinyalinin olup olmadığı araştırılarak test edildi, ancak bilim insanları burada hiçbir ses tespit edemedi.

– Neyse, bilimsel çevreler, daha ilk baştan Tabby Yıldızının gizemini, uzaylılarla ilgili bir teoriyle açıklamayı hiç gerçekçi bulmadılar.

– Kısa bir süre önce Tabby Yıldızı hakkında çok daha akla yatkın bir başka teori ortaya atıldı. Buna göre, uzak yörüngelerde Tabby yıldızının etrafında dönen devasa kahverengi bir cüce gezegen olmalıydı.

– Gök bilimci Brıan Metzger ve Columbia Üniversitesi’ndeki meslektaşları, Tabby Yıldızını çevreleyen ve ışığının garip bir şekilde titremesine neden olan cisimlerin, parçalanıp ufalanmış gezegenlerin kalıntıları ve onların dış ayları olabileceğini öne sürdü.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir