“Gemi” dediğimde aklınızda hangi renk canlanıyor? Muhtemelen beyaz. Çünkü görmeye alışık olduğumuz gemiler genelde büyük ve beyaz yolcu gemileridir. Peki, sizce bu renk bir gereklilik mi yoksa sadece süs mü? Arabalar farklı boyutlarda ve farklı renklerde olabiliyorlar. Sarıdan yeşile, mordan kırmızıya, aklınıza ne gelirse… Yani renk tercihi konusunda kesinlikle bir sorun yok ve arabanızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Peki, neden gemilerde durum böyle değil?

Görünüşe göre bunun ardında pek çok sebep var ama hepsi gerçek değil. Bazıları, beyaz rengin hem görsel olarak hem de radarda daha belirgin olduğunu söylüyorlar. Beyaz rengin, diğer renklere göre radyo dalgalarını daha iyi yansıttığını da düşünüyorlar. Diğerleriyse, soğutma sistemi yerine geçtiğini ve gemilere çok fazla enerji tasarrufu sağladığını söylüyor. Peki ama hangisi doğru?

ZAMAN BİLGİLERİ:

Hepsi beyaz değil mi?! 1:33

Denizde bulunma konusunda beyaz neden etkisiz? 3:19

Gemilerin su altındaki kısımları neden kırmızıdır? 4:13

Peki ya siyah? 4:44

Gemilerin beyaz renkli olmasının temel sebebi 6:25

#gemi #yolcugemisi #olumlubak

Önizleme fotoğrafı:

Luxure cruise liner OCEAN PRINCESS in port on July 06, 2012 in Klaipeda, Lithuania: By Vytautas Kielaitis/Shutterstock.com, https://www.shutterstock.com/image-photo/klaipeda-lithuania-july-06-luxure-cruise-252598864

Animasyon Olumlu Bak tarafından hazırlanmıştır.

ÖZET:

– Küçük teknelerin çoğunun rengi, sahiplerinin istediği renge boyanır. Yani beyaz renk, denizcilik kitabının olmazsa olmaz bir kuralı değildir. Büyük yolcu gemileri genelde lacivert, hatta kırmızı renkte olurlar.

– Daha önce açık denizlerde bulunduysanız, genelde etrafınızda gördüğünüz tek rengin mavi olduğunu bilirsiniz. Hava sakinken, denizin nerede bitip, gökyüzünün nerede başladığını bile fark etmek oldukça zordur!

– Beyaz renk, makul boyutlardaki bir gemiyi belirleme konusunda yardımcı olabilse de dalgalar üzerindeki bulut ve ışık yansımasının da beyaz olduğunu unutmamak gerekir.

– Ne renkte olursa olsunlar, metal güverteler radyo dalgalarını yansıtmakta oldukça iyidirler. Eğer, birçok yatın güvertesinde olduğu gibi, güverte fiberglastan yapıldıysa, üstünde, radarda görünmelerini sağlayacak bazı metal kısımları bulunur.

– Yani beyaz rengin, denizde yer belirleme konusunda herhangi bir etkisi yoktur. Yani bu teoriyi rahatlıkla eleyebiliriz.

– Tuzlu suyun ne kadar sert olduğunu göz önüne alırsanız, tüm boyaların zafiyet göstereceğini tahmin edebilirsiniz. Metal gemilerdeyse durum daha kötüdür, çünkü bunun yanı sıra bir de paslanmayla uğraşmak zorundadırlar.

– Tanker personelleri, bu konuya bir çözüm bulmuşlar ama bu kesinlikle beyaz renk değil; kırmızı renk. Bundan dolayı bazı gemiler, güvertelerinin suyun altında kalan kısmını kırmızıya boyarlar.

– Siyah renk, yansıtma kabiliyeti olmadığı için, neredeyse tüm güneş ışığını çeker. Güneş ışığı sadece parlak değildir. Aynı zamanda, ısı iletimi de gerçekleştirir. Yani ne kadar çok ışık emilirse, o kadar fazla ısı açığa çıkar.

– kırmızı renk ışığı daha fazla yansıtır. Işığın %40’ı geri yansır ve çok fazla ısı üretmez. Gri ise bu konuda biraz daha iyidir. Işığın yarısını yansıtır. Yani gri bir gövde, siyah olana göre iki kat daha yavaş ısınır.

– Beyaz renkli gemiler, güneş ışığının yalnızca %20’sini emerler. Yani gemi, pek fazla ısınmaz. Bu da, soğutma sistemlerindeki yükü hatırı sayılır derecede azaltarak, enerji verimliliğinde harikalar yaratır.

———————————————————–

5 Dakikada Hallet kanalına abone olmak için: https://goo.gl/988RDr
Olumlu bak kanalına abone olmak için: https://goo.gl/aoVCYZ
5 Dakikada Hallet Kizlar: https://is.gd/9e6Ptf
GERÇEK HİKAYELER: https://is.gd/HpUYgh

Müzik, Epidemic Sound: https://www.epidemicsound.com/

Stok malzemeleri (fotoğraflar, çekimler ve diğer):
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir